Revista şcolii, laureată la nivel naţional. A treia oară!…

PERFORMANŢĂ: Pentru a treia oară consecutiv, revista Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa, „Ţărm de mare”, a obţinut titlul de Laureată la etapa naţională a Concursului Naţional de Jurnalism şi Reviste Şcolare organizat de Ministerul Educaţiei Naţionale, cu cel mai mare punctaj la categoria gimnaziu!…

De asemenea, revista şcolii noastre a fost distinsă cu Premiul I şi un Premiu Special pentru cel mai bun interviu la Concursul de Reviste Şcolare „Aproape de voi”, organizat de Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Medgidia, din Calendarul Activităţilor Educative Naţionale…

Le mulţumim tuturor celor implicaţi în acest efort de echipă; am izbutit, în 2016, 2017 şi 2018, să oferim, prin intermediul revistei „Ţărm de mare”, cea mai frumoasă imagine a şcolii noastre cu nume de scriitor.

Premiile pentru creaţie literară sau artă plastică obţinute de elevii noştri în toţi aceşti ani, în română, engleză sau franceză, s-au înscris, firesc, în acest proiect colectiv ce îmbogăţeşte, alături de cultura voluntariatului, blazonul şcolii noastre. În acest context, apare firesc debutul elevei D. S.-I. (8 B), la 14 ani, simultan în două reviste literare, Ex Ponto din Constanţa şi Mozaicul din Craiova – o performanţă remarcabilă pentru tânăra scriitoare, de care nu doar dirigintele ei e tare mândru!…

Dar ucenicia şi-a făcut-o în revista „Ţărm de mare” – şi nu e singura. Destine de excepţie se vor înălţa de pe băncile Şcolii 18; foarte probabil, semnele lor timpurii se vor regăsi şi în paginile revistei noastre…

Reflectare în media


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>