Revista şcolii, laureată la nivel naţional

PERFORMANŢĂ: Revista 2016Revista Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa, „Ţărm de Mare”, lansată oficial pe 20 mai, în cadrul festivitatăţii dedicate împlinirii a 20 de ani de când şcoala poartă numele scriitorului-marinar Jean Bart, s-a clasat pe Locul I la faza judeţeană a Concursului Naţional de Jurnalism şi Reviste Şcolare organizat de Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice, obţinând titlul de laureată a etapei naţionale. La Concursul de reviste școlare „Aproape de voi”, organizat de Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” din Medgidia, revista a câştigat trei Premii I: cea mai bună revistă de gimnaziu,

cel mai bun interviu (mulţumim, R. N. şi M. B. de la 6 B), cea mai bună grafică (cu o copertă fabuloasă semnată de C. C. de la 5 A, dar şi cu multe alte lucrări extraordinare).

Practic, revista şcolii noastre e cea mai bună din judeţ şi una dintre cele mai bune din ţară.

13248362_1563400577286905_1354870342540072727_o
La Concursul de reviste școlare „Aproape de voi”,  Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Medgidia (Foto: Radu Șerban)

Felicitări tuturor celor care au contribuit, cu texte pline de imaginaţie şi sensibilitate, cu imagini laborioase, pline de fantezie, sau cu ore întregi de muncă asiduă şi inventivă de redactare, la succesul acestui proiect colectiv, deopotrivă elevi şi cadre didactice, cu sprijinul inestimabil al informaticianei Mihaela Vîntu şi al părinţilor: am demonstrat, încă o dată, că şi o şcoală mică, de cartier, poate obţine, fără complexe, performanţe notabile în orice domeniu. Conform devizei noastre, învăţăm pentru viaţă, nu pentru şcoală; ne bucurăm că în materie de comunicare, relaţii publice şi creare de imagine, şcoala noastră a devenit, deja, un reper; suntem, din ce în ce mai mult, in medias res

Reflectare în media:


Cuget liber: http://m.cugetliber.ro/stiri-cultura-educatie-premii-pentru-micii-jurnalisti-din-bancile-colii-nr-18-291978

Media TV: https://www.youtube.com/watch?v=uMU1RpbbSmY&feature=youtu.be

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>