Calificaţi la naţională: jurnalişti şi scriitori, la şcoala (lui) Jean Bart

Când şcoala în care înveţi se numeşte Jean Bart, înclinaţiile scriitoriceşti, jurnalistice sau pur şi simplu către lectură sunt la ele acasă, cultivarea lor e firească iar performanţele nu întârzie să se ivească…

Jurnalişti în devenire

Pentru al doilea an consecutiv, revista Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa, „Ţărm de mare”, a obţinut Premiul I la faza judeţeană a Concursului Naţional de Reviste Şcolare şi Jurnalism, organizat de Ministerul Educaţiei Naţionale, calificându-se la faza naţională (și obținând, ca și anul trecut, titlul de laureată); performanţa de anul acesta e confirmată de Premiul II şi Premiul Special pentru Interviu la Concursul Regional de Reviste Şcolare „Aproape de voi”, organizat de Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” din Medgidia, în care revista noastră a concurat de această dată inclusiv împotriva unor reviste de liceu (şi unde anul trecut a obţinut Premiul I la trei categorii: cea mai bună revistă de gimnaziu, cel mai bun interviu, cea mai bună grafică). În concluzie, noblesse oblige, suntem iarăşi cei mai buni din judeţ şi cu siguranţă printre cei mai buni din ţară. (Foto stânga: prof. dr. Mădălin Roşioru, coordonator, C. C. – 6 A, M. B. – 7 B, R. N. – 7 B, prof. de informatică G. Ş., cu îndelungată experienţă în media, iniţiatoarea concursului de reviste şcolare „Aproape de voi”. Fotografia e realizată din perspectiva drei informatician Mihaela Vîntu, prezenţă discretă, dar întotdeauna extrem de eficientă, fără sprijinul nepreţuit al căreia performanţele cu care ne mândrim n-ar fi fost posibile…)

Tinere condeie

În premieră, participarea la concursul naţional de creaţie literară „Tinere condeie”, organizat tot de Ministerul Educaţiei Naţionale, ne-a adus trei calificări la faza naţională. (Foto dreapta: prof. dr. Mădălin Roşioru, scriitor, traducător, fost jurnalist cultural, membru al Uniunii Scriitorilor din România, M.-I. P. – Premiul II, M.-S. B. – Premiul III, S.-I. D. – Premiul II, calificate la etapa naţională, B.-M. C. – Menţiune, toate de la 7 B, alături de prof. de limba română Gabriela Lungu). La faza naţională, Simona Ingrid Duminică a obţinut PREMIUL I (foto). Ştiam deja că Scrisul face bine, de pe când număram premii la olimpiada de lectură ca abilitate de viaţă, iar revista şcolii oferă spaţii largi creaţiei literare sau traducerii, şi nu numai în limba română!…


BD la… mare (preţ)

Deoarece pasiunea pentru scriitură se împlineşte frumos în studiul limbilor străine: dovadă, rezultatele la Concursul Regional „Petit renard”, organizat de Liceul Teoretic „George Călinescu” din Constanţa.

C. C. (6 A), autoarea, printre altele, a imaginilor de pe coperta revistei şcolii din ultimii doi ani, a reeditat performanţa interdisciplinară de anul trecut, obţinând din nou Premiul I la secţiunea Bandă desenată în limba franceză, iar R. N. (7 B) Premiul II (tot ca anul trecut) la secţiunea Écrivains en herbe. În plus, Raluca a obţinut şi o Menţiune la Concursul internaţional de producţii digitale: „Dis-moi dix mots… en langue(s) française(s)”, organizat de ARPF, filiala Bucureşti, şi Premiul I la Concursul Naţional de creaţie în limba franceză Adolescentul şi francofonia, secţiunea proză. Chapeau!

Stories about my county (stories about Ingrid the writer and Ralu-ludique from 7 B)

La fel de frumoase rezultatele la concursul Stories about my county (CAEJ), organizat tot de Liceul Teoretic „George Călinescu” din Constanţa:

  • la secţiunea Jurnal de călătorie: Premiul I, S.-I. D. (7 B);
  • la secţiunea Eseu: Menţiune, S.-I. D. (7 B);
  • la secţiunea Jurnal de călătorie în limba franceză: Premiul I, R.-Ş. N. (7 B);
  • la secţiunea Jurnal de călătorie în limba engleză: Premiul I, S. I. D. (7 B).

Reflectate în media


Media TV Medgidia: https://www.youtube.com/watch?v=usWh592odCA
Educta: http://www.educta.ro/2017/05/29/premii-pentru-viitorii-jurnalisti-care-ucenicesc-la-revistele-scolilor/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>