Zâmbete pentru viitor

DESPRE PROIECT

Proiect avizat M.E.N. în C.A.E.R 2019 fără finanțare M.E.N.
în Anexa nr. 9 la OMEN nr. 3016/09.01.2019
Domeniul Sportiv, pag. 29, poz. 856

Proiectul „Zâmbete pentru viitor” a debutat în octombrie 2014, având experienţa unui alt mare proiect derulat naţional şi iniţiat de şcoala noastră.

Prin proiect ne propunem să formăm grupuri de iniţitivă de tineri în fiecare şcoala parteneră la proiect, care să crească ca lideri de tineret. Ei planifică şi realizează activităţi de voluntariat în şcoala lor şi în comunitate, sub îndrumarea unui profesor coordonator, cu sprijinul şi implicarea părinţilor.
În anul şcolar 2014-2015 s-au lansat, în cadrul acestui proiect, 5 concursuri cu premii în tabere naţionale gratuite (41 de locuri în tabere):

1. Cel mai activ voluntar
  2. Patru concursuri prin activităţi de voluntariat:
    • octombrie şi noiembrie (Jocurile copilăriei);
    • ianuarie şi februarie (Creativitate şi manualitate);
    • martie şi aprilie (îmi place să trăiesc în spaţii curate!);
    • mai şi iunie (Proiecte iniţiate şi manageriate de tineri!)

Voluntarii realizează activităţi cu tema concursului, realizează fişa de raport şi postează fotografii din activitate pe un grup de facebook naţional, special creat pentru acest proiect.
Ne dorim prin acest proiect să dezvoltăm o bună cultură a voluntariatului în şcoli şi în rândul tinerilor, să oferim alternative sanogene de petrecere a timpului liber, atât la copii cât şi la tineri şi să creştem respectul pentru instituţia de învăţământ, atât prin implicarea elevilor în activităţi extracurriculare cât şi prin implicarea părinţilor.
Acest proiect se bucură de câteva parteneriate stragice: Direcţia pentru Sport şi Tineret Constanţa, Asociaţia Together Everyone Achieves More, Asociaţia pentru resurse culturale.

Echipa care manageriează acest proiect:

1. Dir. Prof. Busuioc Loredana-Maria – supervizor proiect
  2. Prof. psiholog Ghiţoiu Daniela – coordonator proiect
  3. Prof. Capră Mihaela – coordonator proiect
  4. Prof. Roșu Irina – promovare imagine proiect şi responsabil tabere
  5. Secretar – Spulber Mirela – asigură partea de secretariat în cadrul proiectului
  6. Informatician – Vîntu Mihaela – asigură partea de IT în cadrul proiectului

Adresa mail: zambetepentruviitor@gmail.com