EROII INTERNETULUI, sau cum să fiți în siguranță online

         Trăim într-o lume digitală ce creează noi provocări și oportunități de interacțiune socială, atât pentru copii, cât și pentru noi, adulții, reieșind astfel cat este de important să-i ajutăm pe cei mici să navigheze inteligent în mediul online.     

Eroii Internetului îi învață pe copii noțiuni fundamentale despre cetățenia digitală și securitatea online, astfel încât ei să poată explora lumea online cu încredere. Adfaber aduce Eroii Internetului în școlile din România și sub forma unei competiții.

Elevii din clasele primare și gimnaziale au fost invitați să prezinte o campanie de conștientizare despre siguranța online cu un impact cât mai mare. Faptul ca pot câștiga premii pentru ei și pentru școala din care fac parte i-a motivat și pe o mare parte din elevii noștri să se înscrie în aceasta competiție.

 

Temele abordate în acest proiect sunt: Distribuie cu prudență, Nu te lăsa păcălitSecurizează-ți secretele, E cool să fii amabil, Dacă ai îndoieli întreabă.

 

Mai multe cadre didactice din școala noastră s-au implicat în acest proiect. Odată ce au primit instrucțiunile, elevii împreună cu profesorii coordonatori și-au format echipele și au demarat procesul creativ. Nu va imaginați că a fost ușor, căci au avut de parcurs mai mulți pași până la final.

        

Clasa a IV-a A, coordonator P.I.P. Marin Florentina, a fost împărțită în 4 echipe, astfel:

Echipa 1 POLITICOȘII

Băltărețu Sofia, Arnăutu Nicolas, Colța Adrian, Gutuleanu Iustin Edan, Ene Matei Andrei, Costoiu Robert Ștefan, Oțeleanu Octavian

 

Echipa 2  ISCUSIȚII

Buzoianu Elisa Maria, Mocanu Melisa Sofia, Babu Antonia, Boboc Eric Andrei, Roman Antonia Maria, Ighi Natalia, Costea Alma

 

Echipa 3 ÎNDRĂZNEȚII

Genali Esma, Drobnițchi Bianca Maria, Dănilă Maria, Cazacu Iustinian, Isai Iustin, Savu Rareș, Oprea Andrei Eduard

 

Echipa 4 ISTEȚII

Mihaesei Irina Maria, Borea Rebeca, Gâdoiu Antonia Maria, Dragalina Natalia Maria, Ivașcu Mara, Brașoveanu Livia Andreea, Stupari-Tudorache Kamelya

 

Elevii, organizați în echipe, și-au ales câte o temă pentru care au creat împreuna câte un afiș. Fiecare dintre ei a avut un rol, unii au creat grafica afișului, alții au selectat materiale informative, au creat  un slogan, și-au creat flyere pe care le-au împărțit colegilor de la alte clase, părinților, unor profesori. Fiecare grupă a mers și a prezentat afișul colegilor de la clasele III C, IA, IB. Cei mici le-au adresat întrebări, au fost interesați de subiectele prezentate.

 

         Clasa a VI-a A, coordonator prof. diriginte Popescu Mihaela, a fost formata din urmatoarele echipe:

1.   RO-ALERT  –  temă ALERT

           Elevi: Sandu Cosmin, Jipa Andreea, Dulamă Alessia Maria, Soare Damian George, Onea Ioana, Pîrvu Răzvan, Caras Gabriela.  Acestia au prezentat proiectul la clasa a III a C

 

2.   NO NAME –  temă INTELIGENT

Elevi: Stan Bianca, Jipa Ana Maria, Catrina Mara Gabriela, Diaconu Maya, Onciul Nicoleta, Baicu Ștefania, Fleschiu Ilie. Au prezentat proiectul la clasa a III a A

 

3.   GENERAȚIA Y-  temă CURAJOS

         Elevi:  Dumitru Carla Antonia, Șocarici Cătălina, Micu Adrian, Suliman Ebru Kayra, Baicu Ioana, Iarcă Sebastian, Arsene Andrei Eusebiu. Au prezentat proiectul la clasa a IV a A

 

4.   GENERAȚIA 2.0 – temă PUTERNIC

Elevi: Mocanu Albert Matei, Ciobotea Denisa, Ene Cleopatra, Mihoc George, Lepădatu Gabriel, Trașcă Luca, Ciobanu Rareș. Au prezentat proiectul la clasa a IV a A

 

Toate cele 4 echipe au făcut PPT-uri, afiș și bilețele cu tema aleasă, joculețe și rebus jucate și rezolvate de clasele mici unde și-au prezentat proiectele.

 

Clasa a VI-a C, coordonator prof. diriginte Bratu Anca, a fost reprezentată de echipa SECURITY SYSTEM, formata din: Buciu Stefania, Andritoiu Alexia, Clinciu Mara, Hagineagu Denisa, Lungu Andreea, Pipirigeanu Diana si Constantinescu Alex. Acestia au creat un mic joc în PowerPoint, au elaborat afișul pe care apoi l-au prezentat la clasa a II-a B, unde au făcut un joc, primind un feedback pozitiv de la aceștia.

 

Echipa TEAM Jean Bart, coordonata de prof. psih. drd. Ghițoiu Daniela, are în componenta sa următorii elevi: Petruța Mirela, Cîșleanu Daria, Mitrescu Vlad, Bejușca Gabriel, Tudoran Lidia, Dardac Evelina, Șerban Luca. Ei au prezentat colegilor care sunt pericolele internetului și cum să se păzească de ele, au realizat întâlniri părinți-copii, au realizat evaluarea proiectului folosind educația non-formală, respectiv un joc dinamic (proba exatlon) și au înființat un punct de informare în școală despre pericolele internetului.

 

Proiectele echipelor înscrise vor fi jurizate de către un juriu specializat în perioada 3 – 28 Aprilie 2023, urmând ca pe 8 mai 2023 sa fie anunțați câștigătorii. Succes, internauților, vă ținem pumnii! J

 

 

Părinți, profesori, învățători, siguranța copiilor pe internet este în mâinile noastre! Împreună, învățăm să fim ALERȚI, AMABILI și CURAJOȘI! Împreună, suntem mai PUTERNICI, mai INTELIGENȚI

 

EROII INTERNETULUI, sau cum să fiți în siguranță online pe pagina Adfaber este https://adfaber.org/eroii-internetului/

 

David Măruță și Carina Dănețiu au devenit eroi digitali! 😍 Ei le vorbesc altor copii despre siguranța online în noua emisiune creată de Itsy Bitsy în parteneriat cu Adfaber. Accesează pagina de mai jos și urmărește promo-ul unei emisiuni educative, distractive, tocmai bună pentru copiii care navighează pe internet. 

https://adfaber.org/emisiunea-eroii-internetului-itsy-bitsy/

Resurse pentru siguranță digitală: Instrumente pentru acasă https://beinternetawesome.withgoogle.com/ro_ro/familii

CONSILIER IMAGINE,

Prof.  Anca BRATU

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>