În așteptarea curcubeului: La Jean Bart, copiii colorează ploaia

Ce frumos este să privești copilăria când plouă cu zâmbete!

20 mai 2026 – Într-o zi frumoasă cu ploaie, norii s-au jucat de-a v-ați ascunselea cu razele soarelui, iar noi, la Grădinița cu Program Prelungit Nr. 42 – Structură a Școlii Gimnaziale Nr. 18 „Jean Bart” Constanța, am stat cu toții cu inimile pline de emoție… „În așteptarea curcubeului”.

Și curcubeul a venit. În cadrul celei de-a III-a ediții a concursului județean „În așteptarea curcubeului”, preșcolari talentați din mai multe grădinițe au adus împreună toate culorile copilăriei: roșul curajului, galbenul bunătății, albastrul prieteniei și verdele speranței.

Evenimentul a reunit participanți la Secțiunea a II-a – interpretare vocală și recitare. Cu obrajii îmbujorați și ochii strălucind mai tare decât soarele de după nori, cei mici au urcat pe „scena curcubeului” și au făcut dimineața să zâmbească prin momentele artistice pregătite. Iar la Secțiunea I, creațiile plastice au transformat grădinița într-o adevărată grădină după ploaie. Din mâini mici au prins viață lumi mari.  

Proiectul, dedicat promovării valorilor și virtuților în rândul preșcolarilor, este o adevărată lecție despre cum, într-o lume grăbită, în care oamenii uită uneori să privească cerul, copiii ne amintesc că fericirea stă în gesturile simple. Prin cântece, recitări și lucrări plastice, cei mici au demonstrat că adevăratele valori cresc în liniște, asemenea florilor după ploaie. Că respectul începe cu un „mulțumesc”, iubirea cu o îmbrățișare, iar prietenia cu o mânuță întinsă spre alt copil.

Și parcă întreg cerul a ținut să intre în povestea noastră. Dimineața a început timid, cu nori cuminți plutind deasupra grădiniței. Întâmplător sau nu, spre finalul momentelor artistice, soarele și-a făcut apariția, ca și cum ar fi vrut să aplaude și el micile noastre suflete mari. Iar seara, când ploaia torențială a cuprins orașul, am înțeles cu toții că înaintea fiecărui curcubeu există întotdeauna puțină ploaie. Însă noi îl văzuserăm deja. În ochii copiilor. În zâmbetele lor largi. În bucuria simplă de a fi împreună.

La Jean Bart, copilăria are mereu cer senin. Chiar și atunci când plouă. Și poate că acesta este cel mai frumos lucru pe care îl poate face educația: să păstreze soarele aprins în sufletele mici și să îi învețe pe copii că, după orice nor, lumea poate deveni din nou senină.

CONSILIER IMAGINE,

Prof. Alexandra Andreea ILIE

Prof. ed. timpurie Gabriela Bianca BUNA

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Sari la conținut