Săptămâna faptelor bune

Campionii faptelor bune, elevii claselor primare au demonstrat încă o dată ce înseamnă bazele unei educații trainice. Coordonați de doamnele lor învățătoare, copiii s-au întrecut unii pe alții să arate colegilor și adulților preocupați de educația lor că au intrat deja în spiritul sărbătorilor pascale.

Sub sloganul Fapte bune poți să faci, săptămâna 3-6 aprilie a fost prilej pentru elevii din clasele pregătitoare și clasele I să recite poezii, să vizioneze filmulețe cu tematică (Ce îți dorești cu adevărat de la viață?, Inima, Amabilitate), să spună proverbe, să deseneze, să coloreze și să joace jocul Fapte bune / Fapte rele cu ajutorul roții aleatoare. Elevii din clasele a II-a au realizat un Calendar al faptelor bune, menționând atât faptele trecute cât și faptele viitoare, obiective de îndeplinit. Pentru faptele bune realizate, copiii au primit ecusoane de onoare. Arborele binelui a fost creat de elevii claselor a III-a și a IV-a cu flori pline de fapte bune. De asemenea, au descifrat proverbe și au explicat modul în care faptele bune pot schimba viețile celor din jur.

Animați de spiritul bunătății și al altruismului, micii Jean Bartiști s-au distrat și ne-au amintit tuturor că bunătatea este un atribut neprețuit al caracterului omului. Iar formarea caracterului este cea mai importantă menire a dascălului!

 Vacanță frumoasă tuturor și un Paște fericit! 

CONSILIER IMAGINE,

Prof.  Irina ROȘU

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>