România suntem noi!

În Școala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanța am sărbătorit cu anticipație, alături de cei ce ne-au dat nume, militarii de pe Fregata „Mărășești”, și alături de apropiații noştri, prieteni sau membri ai familiei, Ziua Națională a României, 1 decembrie…

Elevii din ciclul primar și de la gimnaziu, împreună cu doamnele învățătoare și cu profesorii, și-au propus să transmită, în prezența doamnei inspector școlar de istorie, P. I., încă de luni, 27 noiembrie 2017, un mesaj: „România suntem noi!” În momente cu încărcătură simbolică, în care Patria capătă chip, și pline de emoție, după momentul solemn al ridicării pe catargul din curtea școlii, de către militari, a Drapelului României, urmat de cel al școlii noastre, în acordurile Imnului Național, urmat de imnul școlii noastre, elevii au retrasat, cu trupurile lor, conturul României; din cartoane colorate în albastru, galben și roșu, înălțate deasupra capetelor, ei au refăcut Tricolorul României și i-au rescris numele…

Cuvintele doamnei director Loredana Busuioc, ale domnului profesor de istorie, Cosmin-Ioan Lungu, și ale doamnei inspector P. I. și-au aflat continuarea firească într-o horă cât curtea școlii de largă.

Elevii noștri au apreciat mereu horele: momente excepționale care ne aduc, în mod vădit, împreună…

Dovadă: după încheierea momentului festiv, horele au continuat, bucuria din hora cea mare s-a propagat, spontan, în cercuri mai mici, pe clase, pe prietenii…

România chiar suntem noi, nu doar în momentele de sărbătoare, ci și, mai ales, în viața de zi cu zi, în interacțiunile curente dintre noi, în zâmbete, în priviri, în emoții, în cuvinte și în necuvinte, în rosturi și rostiri, în horele trecute și mai cu seamă în cele viitoare.

La mulți ani, România! La mulți ani, nouă tuturor! 🙂

 
Reflectare în media


 

One Comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>