Fiți responsabili și lăsați doar Amprente de Bine!

Convenția cu privire la Drepturile Copilului este cel mai important acord semnat de statele care au promis să apere drepturile copiilor.

Într-o școală în care suveran este copilul, cadre didactice de la Școala Gimnazială Nr.18 „Jean Bart” Constanța (psiholog Daniela Ghițoiu, prof. Mihaela Popescu, prof. înv. primar Marin Florentina, prof. înv. primar Ivașcu Keusch Alina) s-au gândit să le dea „suveranilor” ocazia de a-și cunoaște drepturile. Scara care duce la etajul școlii și care este intens utilizată de copii, a fost personalizată cu 12  drepturi dotate cu QRCoduri. Scanarea acestora face trimitere la  platforma digitală  www.amprentadebine.ro/trepte unde copiii, cadrele didactice și părinții pot găsi materiale educaționale, jocuri și fișe de lucru despre drepturi și responsabilități. 

Treptele Drepturilor Copiilor este prima acțiune din cadrul colaborării, urmând alte activități comune. Este marcat astfel începutul parteneriatului dintre cele două entități care au ca fundament comun preocuparea pentru promovarea Drepturilor și Responsabilităților Copiilor în numele Interesului superior al Copilului.

Cum bine spunea cineva, „educația se face pas cu pas”, dorim ca tinerii noștri să urce pe rând fiecare treaptă, să își apere și promoveze drepturile, libertățile, dar să își asume și responsabilitățile.

Prof.  înv. primar,

 Alina IVAȘCU KEUSCH

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>