De la Sf. Andrei la Sf. Nicolae

Sfântul Apostol Andrei, cel dintâi chemat, era unul dintre cei doisprezece ucenici ai lui Hristos. Sfântul Andrei ocrotitorul României este cel care a creștinat poporul nostru acum 2000 de ani, când a venit în Scytia Minor, Dobrogea de azi, botezându-i pe strămoșii noștri. El a întemeiat prima Episcopie aici la Tomis sfințind primul Episcop.

 

În cinstea lui și a unui mare Arhiereu Nicolae al Mirelor Lichiei are loc concursul județean De la Sf. Andrei la Sf. Nicolae. La acesta participă elevii de gimnaziu, care au studiat cu mare bucurie despre creștinarea strămoșilor noștri, despre continuitatea credinței creștine pe pământ dobrogean și despre marea bunătate a Sfântului Nicolae ocrotitor al copiilor și mare dăruitor.

 

Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 18 „Jean Bart” participând la concurs faza pe centru metodic de Religie s-au clasat pe primul loc calificându-se la faza județeană: Alexandrache Andrei Erik 7A, Ioniță Mirela Petruța 7B, Dulamă Maria Alesia 6A, Mumgian Sonia-Maria 5B. Au fost ajutați la proba artistică de corul școlii care a interpretat Colindul Sfântului Andrei.

Prof. dr. Mariana MOMCIU

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>