Când puneți întreaga imagine cap la cap…

Când puneți întreaga imagine cap la cap,
reciclarea este ceea ce trebuie făcut. Pam Cizmar.

Sfârșitul lunii noiembrie le-a oferit elevilor ocazia de a-și etala (încă o dată) creativitatea și de a arăta până unde merge puterea imaginației, îmbinând în mod armonios fizica și educația plastică, două materii care, aparent, nu au nicio legătură.

 

În cadrul proiectului „Pământul oamenilor”, proiect inițiat de dna. prof. Zaharia Elidia-Carmen, astăzi, 29.11.2022, s-a desfășurat activitatea „EcoTop”, coordonată de dra. prof. Cosma Andreea-Nicoleta, la care au participat o parte din elevii claselor a 6-a A,B,C și a 7-a B. Elevii, organizați în echipe, au prezentat ținute din materiale reciclabile. Atât de variate tematic, atât de frumoase, de ingenioase și de elaborate au fost ținutele lor, încât nici lor nu le venea să-și ia ochii unii de la alții! Cireașa de pe tort a fost oferită de elevii clasei a 7-a B, care  au încheiat evenimentul printr-o ținută specială adecvată temei proiectului.

 

Eforturile lor nu au fost în zadar, câștigătorii fiind la sfârșit recompensați – pe lângă aplauzele colegilor care i-au urmărit defilând pe holul de la etajul 1 – cu dulciuri și premii, după cum urmează:

 

PREMIU SPECIAL: Asanageanu Crina-Teodora, Ioniță Mirela-Petruța, Cîșleanu Daria-Mihaela, Beșea Cristina, Zaharia Andrei-Mădălin, Mitrescu Vlad-Daniel – clasa a VII-a B

 

PREMIUL I: echipa DISCO GIRLS (Diaconu Maya, Suliman Ebru-Kayra, Baicu Ioana, Baicu Ștefania și Jipa Ana-Maria) – clasa a VI-a A

 

PREMIUL al II-lea: echipa SURORILE (Sisu Raluca-Maria, Gavrilă Bianca-Iuliana) – clasa a VI-a B

 

PREMIUL al III-lea:

® echipa SK8R BOY (Sandu Cosmin, Catrina Mara-Gabriela, Stan Bianca-Maria, Șocarici Cătălina-Ioana) – clasa a VI-a A

®  echipa MUMIA (Soare Damian-George, Micu Adrian-Gabriel, Mocanu Albert-Matei, Arsene Andrei-Eusebiu, Ciobanu Ionuț-Rareș) – clasa a VI-a A

®  echipa SQUADUL PERFECT (Armă Bianca-Alina, Florea Maria-Alexandra, Munteanu Sara-Maria, Vîrtosu Maria-Ioana) – clasa a VI-a B

 

MENTIUNE:

®    echipa CASTELUL RECICLABIL (Tudor Denisa-Andreea, Sloneanu Florian-Ionuț) – clasa a VI-a B

®    echipa ECHIPA COSMICĂ (Bistriceanu Ana-Maria, Olariu Alessia-Bianca) – clasa a VI-a B

®    echipa ULTIMA ȘTIRE (Clinciu Mara, Buciu Ștefania) – clasa a VI-a C

® echipa LOS POLLOS HERMANOS (Voicu Eduard-Andrei, Lupulescu Claudiu-Marian, Negruț Vlad-Andrei, Mitrofan Teodor-Mihai, Popescu Mario-Andrei) – clasa a VI-a C.

        

Din juriu au făcut parte dnele. prof. Zaharia Elidia Carmen, Cosma Andreea-Nicoleta, Burciu Alina-Diana și Chesnoi Corina. Elevii au fost foarte încântați de participarea la acest proiect și abia așteaptă următoarea activitate-concurs, care va avea loc în luna decembrie.

 

De asemenea, la acest proiect s-a alăturat și grădinița, coordonatorul activității fiind dna. prof. înv. preșcolar Cerasella Andrieș, care ne demonstrează că educația ecologică poate fi inclusă în educația timpurie, iar cei mici sunt la fel de receptivi și de creativi precum colegii lor mai mari.

CONSILIER IMAGINE,

Prof.  Anca BRATU

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>