Şcoala 18 Constanţa: 20 de ani sub numele „Jean Bart”

Medalie aniversara Scoala 18 - 2016Vineri, 20 mai 2016, între orele 15.00 şi 17.00, Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa a sărbătorit 20 de ani de când poartă cu mândrie numele scriitorului-marinar Jean Bart, alături de cei care i-au dat acest nume, marinarii de pe Fregata „Mărăşeşti”. Festivitatea s-a bucurat de prezenţa unor invitaţi speciali: Ambasadorul Franţei în România, Excelenţa Sa dl. François Saint-Paul, Ataşatul Militar francez la Bucureşti, col. dr. ing. Christophe Midan, comandantul Fregatei „Mărăşeşti”, comandorul Cornel-Eugen Cojocaru, conducerea Inspectoratului  Şcolar Judeţean Constanţa, Consulul onorific francez la Constanţa, dl. Doru Glăvan, precum şi reprezentanţii Fregatei franceze „Jean Bart”, conduse de Căpitanul-Comandor Olivier de Saint Julien.

După festivitatea de acordare a diplomelor, elevii şcolii noastre au prezentat un scurt program artistic.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=KkmexYJqzHE&w=640&h=480]

Pe 21 mai 2016, premianţii Şcolii noastre au vizitat fregata franceză „Jean Bart”.

Cei ce ne-au dat nume

Jean-Bart-Eugeniu-P.-Botez
Jean Bart, scriitorul (Eugeniu P. Botez)
Jean Bart
Jean Bart, corsarul

În urmă cu 20 de ani, debuta un parteneriat onorant între Fregata „Mărăşeşti” şi Şcoala Gimnazială nr. 18 Constanţa, în numele scriitorului-marinar Jean Bart, pseudonimul literar al lui Eugeniu P. Botez (28 noiembrie 1874 – 12 mai 1933). Eugeniu P. Botez l-a avut învăţător pe nimeni altul decât Ion Creangă, a fost coleg de şcoală cu prozatorul Emil Gârleanu; a făcut carieră în marina militară şi în administraţia publică, fiind, printre altele, unul din iniţiatorii programelor de asistenţă socială din România, dar a rămas cunoscut mai ales ca prozator, autor al romanului Europolis, primul roman românesc important despre lumea cosmopolită a porturilor. Eugeniu P. Botez îşi alesese pseudonimul în cinstea corsarului flamand din serviciul Regelui Soare, Jean Bart (1650-1702), propunându-ne o altfel de aventură, a scrisului…

Elemente de cultură organizaţională

Încercăm să fim mai mult decât o şcoală: un colectiv unit şi prietenos, o adevărată comunitate, frumoasă, cu suflet. Dincolo de performanţele elevilor noştri (precum recenta Medalie de Argint la Olimpiada Naţională de Fizică a elevului M. D. din clasa a VII-a B, calificat la 4 olimpiade naţionale), întreţinem o cultură organizaţională specifică, de care suntem mândri: o istorie, un set de valori şi de principii, un patron spiritual, o deviză, un imn al şcolii, o revistă a şcolii, Ţărm de mare, un parteneriat de durată cu Fregata Mărăşeşti. Numărul aniversar al revistei şcolii noastre, ce se va lansa în mod oficial la festivitate, s-a clasat deja pe primul loc la faza judeţeană a Concursului Naţional de Reviste Şcolare şi Jurnalism, calificându-se în etapa naţională…

Emblema şcolii are o semnificaţie deosebită – o navă şcoală cu pânzele umflate de vântul speranţei, ce pluteşte, sub un arc tricolor pe o mare de cunoştinţe. Dictonul latin „Non scholae sed vitae discimus” (Seneca) ilustrează viziunea noastră privind şcoala (ce şi cum vrem să fim) – cea mai importantă dintre instanţele ce dezvoltă competenţe individuale şi anticipează nevoile societăţii viitorului.

Astfel, şcoala noastră este mândră să cultive, printre elementele de pe Cod QR ziua scolii 18 - 2016blazonul ei, voluntariatul, care ne este foarte drag şi care ne asigură un renume cu mult mai important decât numărul elevilor noştri; acţiunile noastre îşi trag seva dintr-un anumit spirit de aventură ce aminteşte de cel al vechilor exploratori ai mărilor, sau al scriitorilor dintotdeauna. Deschiderea ca de orizont marin, chiar dacă aventura este adesea (şi mai ales) lăuntrică, îmbrăţişarea viitorului cu un zâmbet larg, fac pesemne parte din cultura organizaţională a şcolii: din acest motiv, provocările globalizării nu ne sperie…

Reflectare în media:


Mulţumim! 🙂

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>