Ziua Şcolii – 2015

Ziua Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa, celebrată anul acesta în data de 11 mai, a adus laolaltă, în curtea şcolii, elevi, părinţi, profesori, foşti profesori, foşti elevi, alături de oaspeţii noştri de seamă, militarii de pe Fregata „Mărăşeşti”.

Într-o atmosferă plăcută, inaugurată de momentul solemn al ridicării drapelelor pe catarg, s-au împărţit, cu emoţie şi bucurie, diplome, zâmbete şi felicitări, s-au evocat performanţele recente ale şcolii, dar şi istoria ei, s-a cântat, s-a dansat, s-au făcut sute de fotografii…

Apoi unii dintre noi am realizat că pentru elevi şi profesori Ziua Şcolii e, cumva, în fiecare zi: fără festivism şi fără invitaţi de onoare, e drept, dar cu aceeaşi emoţie, bucurie şi frumuseţe – o perpetuă celebrare, entuziastă, a spiritului în formare…

One Comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>