Ziua Mondială a Origami 2016

15007917_369847700022309_888296588_oCREATIVITATE: Cele mai multe clase de ciclu primar din Școala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanța au sărbătorit, în dimineaţa zilei de 11 noiembrie 2016, Ziua Mondială a Origami, arta japoneză a împăturirii hârtiei: după-amiază, colegii lor mai mari, din clasele V-VIII, au putut admira cu surprindere, într-o expoziţie de pe holurile şcolii, roadele migăloase ale fanteziei lor, realizate graţie sprijinului oferit de doamnele învăţătoare Mihaela Petre, Alina Cazacu, Olimpia Câmpanu, Florentina Mărgineanu, Doriţa Ştefănescu, Florentina Marin, Nicoleta Gurău, Cornelia Nicolae şi Florica Tilică.

Activitățile de Origami sunt extrem de eficiente pentru dezvoltarea emoțională, intelectuală, comportamentală sau socială a copiilor și reprezintă și o metodă garantată de distracție și relaxare.

Florentina Mărgineanu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>