Ziua Mondială a Educaţiei 2014

Orice şcoală, orice elev şi orice cadru didactic celebrează educaţia în fiecare zi, cu fiecare oră de curs sau temă pentru acasă. „Ziua Mondială a Educaţiei” se aniversează, în fiecare an, pe 5 octombrie, şi este o ocazie la fel de bună ca oricare alta de a conştientiza importanţa procesului instructiv-educativ – o sărbătoare perpetuă a minţii, prin care ne modelăm viitorul. Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa a marcat „Ziua Mondială a Educaţiei” printr-un concurs tematic de postere, la care au participat, cu entuziasm festiv, patru clase: VII A, VII B, VIII A şi VIII B…

Posterele au fost realizate, pe echipe de câte 5-6 elevi, joi şi vineri, pe 2 şi pe 3 octombrie 2014, apoi au fost expuse pe holul şcolii de la etajul I. Juriul, condus de profesorul de educaţie plastică Iustina Ursu, a stabilit următoarele criterii: încadrarea în temă, originalitate şi creativitate, mijloace de expresie plastică; pe baza acestora s-a conturat şi clasamentul final. Premierea a avut loc vineri, 10 octombrie 2010, de Ziua Educaţiei Nonformale (ZEN). În realitate, dincolo de competiţie, o sărbătoare rămâne sărbătoare, prilej de bucurie pentru toţi, participanţi talentaţi şi ambiţioşi, susţinători fervenţi sau simpli spectatori…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>