Ziua Mării Negre 2016

Cea de-a doua ediție a proiectul Pământul oamenilor din Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanța a debutat, pe 31 octombrie 2016, cu Ziua Mării Negre. Activitățile, coordonate în paralel de prof. Crânguş Mirela (matematică-fizică), prof. Zaharia Elidia Carmen (fizică-chimie) și prof. Ivan Adina (biologie), s-au derulat la clasele V C, VII B și VIII B…

Prin dezbateri, chestionare, prezentări powerpoint și o expoziţie de desene, a fost abodată din multiple perspective (cu precădere ale ariei curriculare Matematică și științe) tema de anul acesta: importanța protejării ecosistemului Mării Negre, a cărei consecință firească ar fi adoptarea unui comportament responsabil faţă de protecţia mediului marin. De acum înainte, elevii noștri vor privi marea cu alți ochi!…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>