Ziua Internaţională a Zâmbetului 2016

Ţineţi minte Ziua Mondială a Fericirii de anul trecut? Şi anul acesta, pe 7 octombrie, de Ziua Internaţională a Zâmbetelor, a plouat. În şcoală şi grădiniţă s-au înregistrat precipitaţii mixte de zâmbete, stickere multicolore şi bomboane, precum şi intensificări ale entuziasmului şi bunei dispoziţii.

Acţiunea li se datorează, ca şi anul trecut, celor din Consiliul Şcolar al Elevilor: a fost prima lor iniţiativă în noua formulă, de după alegeri… 🙂

Şi nu le-a ieşit rău deloc! Cu un zâmbet, cu un mănunchi de zâmbete, din grupă în grupă şi din clasă în clasă, ei au răspândit bucurie. Pentru o zi, pentru zilele următoare, lumea a devenit mai bună…

P. S. Pe cana de cafea a consilierului de imagine, pe jumătate goală, din care soarbe, niznai, în timp ce finalizează, într-o fereastră, acest articol, aşteptând să intre la ora următoare, încă mai zâmbeşte, larg, inspiraţional, întruna, un sticker colorat… Ce să vezi: ca prin minune, cana devine pe jumătate plină! 🙂

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>