Ziua Internațională a Teatrului – 2018

Pe 27 martie este sărbătorită Ziua Mondială a Teatrului. Această artă, care are puterea de a depăși toate barierele culturale, lingvistice, religioase sau politice, și-a câștigat dreptul de a-i fi recunoscută forța de comunicare: ea izbutește, în același timp, să informeze, să educe, să trezească emoții…

Și școala noastră, prin intermediul elevilor de la clasa a IV-a A, a dorit să marcheze această zi specială.

Copiii pregătiți de doamna învățătoare Marin Florentina au prezentat, în fața colegilor mai mici de la clasa pregătitoare, două scenete: Povestea unui elev leneș (adaptare după Povestea unui om leneș de Ion Creangă) și Castravetele (adaptare de Octavian Sava după I.L. Caragiale). Spectatorii au asistat la o reprezentație memorabilă. Micii actori au fost răsplătiți, la final de spectacol, cu ropote de aplauze…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>