Ziua Internaţională a Mării Negre – 2014 (II)

Elevii clasei a VI-a B din şcoala noastră au celebrat, la rândul lor, Ziua Internaţională a Mării Negre, 31 octombrie, în cadrul activităţii intitulate „Marea Neagră – pod între civilizaţii”, activitate coordonată de profesoara lor de biologie, Adina-Camelia Ivan.

Activitatea şi-a propus conştientizarea rolului avut de Marea Neagră în relaţiile economice şi culturale ale statelor riverane, a necesităţii de conservare a ecosistemului propriu, precum şi cultivarea spiritului competiţional şi a abilităţilor artistice şi de documentare sau cercetare ştiinţifică, prin intermediul prezentării unor referate, al expunerii unor planşe, dar şi al recitării de poezii pe tema dată, în cadrul unui concurs din care toţi cei prezenţi au avut de câştigat!

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>