Ziua Internaţională a Mării Negre – 2014 (I)

Elevii clasei a IV-a C, îndrumaţi de prof. înv. primar Mărgineanu Florentina, au sărbătorit cu anticipaţie Ziua Internaţională a Mării Negre, 31 octombrie, în cadrul activităţii La malul mării” derulate pe 29 octombrie 2014. Nimic mai firesc, într-o şcoală ce poartă cu mândrie numele de Jean Bart”, şcoală parteneră cu Fregata Mărăşeşti

Activitatea a urmărit cunoaşterea de către elevi a unor elemente specifice Mării Negre, conștientizarea necesităţii de conservare a ecosistemului marin, dar şi cultivarea sensibilităţii şi a creativităţii artistice.

Dintr-o prezentare în Powerpoint, elevii au aflat multe lucruri interesante despre Marea Neagră, informații legate de aspectele istorice, geografice, ecologice. Elevii şi-au recitat creaţiile dedicate mării, apreciate de colegii lor, după care întregul colectiv a trecut la realizarea unor desene cu tematică marină; cele mai reuşite desene au fost premiate.

mm2

Curând, va fi rândul colegilor lor din clasele V-VIII să celebreze Ziua Internaţională a Mării Negre…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>