Ziua Internațională a Cărții – 2018

POVEŞTILE BIBLIOTECII: Pe 23 aprilie 2018, Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa a sărbătorit, în bibliotecă (unde altundeva?), Ziua Internațională a Cărții. Cu acest prilej, elevilor clasei a II-a A li s-a prezentat, de către doamna învățătoare Ion Florentina și doamna bibliotecară C. R., o scurtă istorie ilustrată a cărții. Deoarece toate informațiile comunicate copiilor au fost însoțite de superbe imagini lămuritoare. Videoproiectorul a făcut posibilă mărirea fotografiilor și oferirea unei perspective mai bune asupra acestora; cărțile din bibliotecă au venit în completare cu superbe reproduceri ale unor manuscrise…

Papirusurile prezentate le-au îngăduit micuților să înțeleagă mai bine modul în care au fost confecționate și scrise. Piesa cu impactul cel mai mare însă a fost tăblița cu ceară, pe care copiii au putut trasa, cu ajutorul unui stylus, caractere ale unui alfabet uitat de vreme… La final, tinerii învățăcei au primit în dar câte un semn de carte pe care să-l utilizeze cu plăcere atunci când se vor lăsa prinşi în mrejele lecturii…

Reflectare în media


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>