Ziua Europeană a Limbilor Străine 2015

„Ziua Europeană a Limbilor Străine”, celebrată pe 26 septembrie, la inițiativa Consiliului Europei şi a Uniunii Europene, încă din 2001 (declarat Anul European al Limbilor Străine), a adus un aer festiv în Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa cu o zi mai devreme, prin activităţile desfăşurate vineri, 25 septembrie  2015, de profesorii de limbi străine Irina Roşu (engleză) şi Mădălin Roşioru (franceză), care au urmărit, într-o atmosferă relaxată şi creativă, promovarea diversităţii culturale şi lingvistice a spaţiului european, sensibilizarea elevilor la importanţa învăţării limbilor străine, a plurilingvismului, în contextul globalizării informaţiei şi al unei mobilităţi crescânde a populaţiei, precum şi încurajarea învăţării pe întreaga durată a vieţii, la şcoală şi în afara acesteia, în bună tovărăşie cu deviza şcolii. Interacţiunea elevi-profesori a fost peste aşteptări, cea de-a paisprezecea celebrare a Zilei Europene a Limbilor Străine ocazionând mici revelaţii consistente şi persistente despre frumuseţea şi utilitatea studierii limbilor străine…

Activităţile au avut loc la clasele a IV-a B şi a VI-a B.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>