Ziua Europeană a Limbilor Străine 2014

logo-jel„Ziua Europeană a Limbilor Străine 2014” a fost celebrată şi la Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa, în data de 26 septembrie 2014. Activităţile au marcat cea de-a treisprezecea aniversare a acestei zile, sărbătorite în întreaga Europă încă din 2001 (Anul European al Limbilor Străine), la inițiativa Consiliului Europei şi a Uniunii Europene.

Obiectivele generale ale activităţilor dedicate Zilei Europene a Limbilor Străine, propuse de profesorul de limba franceză Roşioru Mădălin elevilor claselor a VIII-a (A şi B) au fost:

1. promovarea diversităţii culturale şi lingvistice a Europei (circa 225 de limbi europene), precum şi a toleranţei lingvistice;
2. sensibilizarea elevilor la importanţa învăţării limbilor străine, a plurilingvismului, în contextul globalizării informaţiei şi al unei mobilităţi crescânde a populaţiei;
3. încurajarea învăţării pe întreaga durată a vieţii, la şcoală şi în afara acesteia.

Mai multe date despre Ziua Europeană a Limbilor Străine, aici.

Activitatea cu elevii claselor a VIII-a a fost precedată de o avanpremieră: elevii claselor a V-a (A şi B) s-au distrat la auzul diverselor onomatopee din limbile vorbite în Europa şi au realizat, prin completarea unei fişe, că nici măcar în limba română onomatopeele nu coincid de la o persoană la alta, darămite de la o limbă la alta!

Un poster realizat de elevi ai clasei a VIII-a B pentru a celebra Ziua Mondială a Educaţiei, în care cuvântul “Salut” a fost reluat în mai multe limbi, pe întreaga suprafaţă a planetei, s-a constituit într-o reminiscenţă a activităţii…20141003_151332 pamant jel

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>