Ziua Dobrogei 2016

Pe 14 noiembrie 2016, de Ziua Dobrogei, preşcolarii din Grădiniţa nr. 37 Constanţa (structură a Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanța), îndrumaţi de doamna educatoare Tănase Stela, i-au vizitat, în costume tradiţionale româneşti sau de marinar (la fel de specifice ţinutului dintre Dunăre şi Mare), pe colegii lor mai mari din clasa a VI-a B (al căror diriginte este profesorul de istorie şi educaţie civică Lungu Ioan-Cosmin); ei au fost întâmpinaţi de corul gimnaziului, format de elevi din mai multe clase, dirijat de doamna profesor de muzică T. S.. Am mai arătat că, în grădiniţa noastră, cultivăm patriotismul…

Ziua Dobrogei, 14 noiembrie, este sărbătorită la nivel naţional în urma unei decizii a Camerei deputaţilor, forul decizional din Parlamentul României, din data de 9 septembrie 2015. Pe 14 noiembrie 1878 Dobrogea se reintegra în statul român, urmare a Războiului de Independenţă; data marchează un moment important pe calea înfăptuirii Marii Uniri din 1918 şi se sărbătoreşte constant în şcoala noastră.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>