Ziua campionilor

Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa a primit, în data de 25 ianuarie 2018, între 11.30 şi 12.30, vizita a doi mari sportivi, în cadrul proiectului naţional „Campionii României în școală, liceu si universitate”. Cei doi sunt Dalibor Čutura și Predrag Vujadinovic, multipli campioni naționali și câstigători ai Cupei României cu echipa de handbal masculin din Constanța, în prezent handbalişti la HC Dobrogea Sud. Din partea Direcției Județene de Sport și Tineret Constanța a participat domnul consilier Mihai Orzan, şcoala fiind reprezentată de doamna profesoară de educație de fizică și sport Mihaela Capră, fostă handbalistă de performanţă, precum şi de doamna director Loredana Busuioc.

Dar marii câştigători ai întâlnirii au fost, ca de fiecare dată, elevii şcolii noastre. Drept dovadă, întrebările pe care au avut ocazia să le adreseze celor doi campioni au fost de-a dreptul spectaculoase…

Mai pe seară, începând cu orele 16.00, a fost rândul campionilor din şcoala noastră să-şi reconfirme valoarea, jucând în deplasare. Un alt sport, doar al minţii. Şah. În cadrul celei de-a douăsprezecea ediţii a concursului „Cupa Unirii la Şah”, din cadrul proiectului „Prin şah ne descoperim” iniţiat şi coordonat de prof. înv. primar Renata Rădulescu de la Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa.

Elevul nostru Isai Mario (7 B) s-a clasat pe Locul I, la egalitate cu Menlibai Deniz (de la Şcoala Gimnazială nr. 12 „B. P. Hasdeu” Constanţa), iar Borea Octavian (6 C) şi Zăbavă Călin (5 B) pe Locul II, la egalitate cu Cocoş Nicoleta (de la Şcoala Gimnazială nr. 17 „Ion Minulescu” Constanţa), cu Hagi Tudor şi cu Ursache Raul (de la Şcoala Gimnazială nr. 30 „Gheorghe Ţiţeica” Constanţa), dar şi cu Danielescu Eduard (de la şcoala gazdă). Competiţia a fost arbitrată, ca de obicei, de domnul profesor Claudiu Iordache, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Şah din Constanţa. Felicitări tuturor!…

Adresa ta de email nu va fi publicată.