Ziua Armatei române 2016

Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanța i-a comemorat pe eroii români din cel de-al II-lea Război Mondial printr-o vizită la Muzeul Militar Ferdinand I”, filiala Constanța, a elevilor din clasele a IV-a A şi B, împreună cu doamnele învăţătoare Tilică Florica şi Nicolae Cornelia. La clasele a VIII-a A şi B a fost invitat colonelul în rezervă R. M., preşedintele al Asociaţiei Cultului Eroilor Regina Maria…

Domnia sa a prezentat succint bătăliile din cel de-al II-lea Război Mondial, cu accent pe ultimele bătălii de pe teritoriul românesc: p25 octombrie 1944 armata română a eliberat România, învingând trupele hitleriste şi hortiste în bătălia de la Carei, iar data de 25 octombrie a rămas Ziua Armatei Române.
Domnul colonel a adus în atenţia elevilor faptul că ar trebui să păstrăm treaz în memoria afectivă cultul eroilor căzuţi în aceste bătălii. Activitatea din 25 octombrie 2016 a fost coordonată de prof. Momciu Mariana.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>