Zâmbeşte! De Ziua Mondială a Fericirii. Şi în tot restul timpului…

smile20 martie 2015. Vreme mohorâtă, ploaie măruntă. Echinocţiu de primăvară, super-lună. O eclipsă parţială de soare are loc pe nevăzute, dincolo de nori. Ziua Mondială a Fericirii nu pare să debuteze prea fericit pentru elevii Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa. Dar Consiliul Şcolar al Elevilor are un plan secret… 🙂 Curioasă, luna se apropie de pământ; ziua şi noaptea, egale în putere, se opresc din confruntarea lor şi aşteaptă. Echipa de organizare, formată din 8 elevi, coordonează toate clasele de gimnaziu, într-o acţiune comună: o faţă zâmbitoare formată din elevi, în curtea şcolii, înaintea orelor de curs. În pofida zilei ploioase, posace, tinerii vor cu orice preţ să transmită un mesaj, către alţi elevi din alte şcoli, către părinţi şi profesori: prin voinţă, organizare, implicare şi energie, lucrând împreună, tot ce ne propunem se va realiza cu firescul unui zâmbet!

Acţiunea din 20 martie 2015 „s-a născut” dintr-o provocare lansată de psihologul şcolii, Daniela Ghiţoiu, la orele de consiliere frontală, în care elevii au fost întrebaţi dacă vor să conceapă un eveniment de relaţii publice dedicat acestei zile şi dacă au ce transmite prin exemplul lor.

Pentru că sunt deja obişnuiţi cu o educaţie bazată pe dezvoltarea iniţiativelor personale, pe crearea şi implementarea de proiecte extraşcolare şi pe comunicarea în echipă, ei ştiu să gândească un demers coerent de la idee la acţiune. În câteva zile, CŞE a prezentat oficial această idee conducerii şcolii. Doamna director adjunct Loredana Busuioc a salutat iniţiativa lor, aşa cum îi încurajează de fiecare dată. Mesajul lor adăposteşte speranţa că dintr-un parteneriat educaţional real, funcţional, se poate ivi schimbarea care poate creşte standardele din educaţie.

Când vremea nu ne zâmbeşte, când vremurile nu ne zâmbesc, nu contează: le zâmbim noi. Şi se pare că ne pricepem la asta! 😉

Reflectare în presă:


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>