Vrăjitorul din Oz a poposit în bibliotecă

Data de 15 mai ne oferă numeroase motive pentru a sărbători: astăzi marcăm Ziua latinității, Ziua medicului veterinar, Ziua Internațională a Familiei, ziua în care s-a născut pictorul român Nicolae Grigorescu și nu în ultimul rând ziua de naștere a scriitorului american Frank L. Baum.

Autorului îndrăgitei cărți pentru copii, „Vrăjitorul din Oz”, i-am dedicat și noi, cei din Școala „Jean Bart” o activitate în bibliotecă (recunoaștem că a fost motivul ideal pentru o reunire a tuturor cititorilor din clasa a II-a C, instruiți în tainele învățăturii de doamna Cazacu Alina). Lucruri noi și interesante au aflat elevii noștri cu acest prilej: „Vrăjitorul din Oz” a avut, spre exemplu, nu mai puțin de 13 continuări. Frank Baum, autor a 62 de cărți pentru copii, a scris și lucrări despre personajul atât de îndrăgit de cei mici în luna cadourilor: „Viața și aventurile lui Moș Crăciun” sau „Moș Crăciun a fost răpit” sunt două dintre cele mai iubite povești ale sale. Astăzi, au aflat și copiii clasei a II-a C cine l-a răpit pe Moșul darnic…

Trebuie să menționăm că ne-am bucurat și de participarea câtorva elevi din clasa a III-a B (Asanageanu Crina, Croitoru Diana, Zaharia Andrei) care, cu o imaginație debordantă și impresionantă îndemânare, au realizat o machetă reprezentativă a poveștii „Vrăjitorul din Oz”. Aceasta a fost confecționată pentru concursul „CDIdei în cărți” organizat de CCD Sibiu, concurs la care școala noastră are plăcerea să participe pentru prima oară. Printre „ideile” transpuse în obiecte/machete, menționăm și „Gheara de zmeu”, „Planeta Micului Prinț”, „Calul troain”, „În căutarea căpitanului Grant” și un coșuleț cu ouă încondeiate.

CONSILIER IMAGINE,

Prof.  Alexandra Andreea ILIE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>