Ştiinţele, mereu în top

PERFORMANŢELE CONTINUĂ: Elevii Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa au confirmat şi anul acesta rezultatele foarte bune obţinute în anii precedenţi la disciplinele ştiinţifice, ca biologia şi fizica…

 

8 B, cu B de la Biologie

Nu mai puţin de 3 (trei!) Premii II au obţinut la faza judeţeană a olimpiadei de biologie elevele Nedelcu Raluca-Ştefania, Duminică Simona-Ingrid şi Baicu Maria-Simona, toate trei din clasa 8 B. Ele au fost urmate îndeaproape de menţiunile obţinute de Cantaragiu Cătălina şi Bucur Sergiu, de la 7 A.

Fizica, Premiul I & calificare la naţională…

La olimpiada judeţeană de fizică, elevul Bolocan Vlad-Constantin de la 7 B a obținut premiul întâi, calificându-se la faza naţională. Îi dorim mult succes pe mai departe…

Gustul victoriei şi arta culinară

Ar trebui să-i întrebăm pe participanţii la olimpiade ce gust are victoria. Cei de la bio ne-ar putea povesti despre papilele gustative, fizica ne-ar putea oferi date exacte despre temperatura exactă de coacere şi despre traiectoria brioşei de la farfurie la gură. Probabil e dulce. Ne-am putem închipui şi singuri, ajutându-ne de Ziua Internaţională a Brioşelor, 14 martie, sărbătorită în premieră şi în şcoala noastră…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>