Spectacol muzical de excepţie

Pe 17 decembrie 2015, elevii de gimnaziu şi profesorii lor de la Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa au susţinut, la Oratoriul „Don Bosco” din Constanţa, un spectacol muzical de excepţie, dedicat sărbătorilor de iarnă, impregnat de spiritul vacanţei de Crăciun. Invitaţii lor speciali au fost, în numele mării care ne apropie, studenţii români şi străini de la Universitatea Maritimă Civilă Constanţa.

Spectacolul a debutat cu un florilegiu de colinde, interpretat de corul şcolii, format din eleve de clasele a V-a şi a VI-a din şcoala noastră, dirijate de doamna profesor de muzică B. E.. Maestrul de ceremonii a fost, ca întotdeauna, cu vervă şi verb, domnul profesor Lungu Cosmin. A urmat un moment festiv, de înmânare în public, de către doamna director Loredana Busuioc, a diplomelor câştigătorilor concursului de creaţie literară din cadrul proiectului Scrisul face bine!, după care spectacolul şi-a atins punctul culminant: studenţii români şi străini de la UMC, dirijaţi de doamna C. V., au interpretat cele mai cunoscute cântece de Crăciun în limba engleză, cărora li s-a adăugat o adaptare a piesei lui Nicu Alifantis pe versuri de Bacovia, Decembre, extrem de bine primită de public.

Dar ce e o petrecere fără karaoke? Teacher Irina Roşu le-a pregătit tuturor invitaţilor o colecţie de piese potrivite ocaziei, în format karaoke, invitându-i pe elevi să intre în atmosferă cu ajutorul muzicii. Ca o torţă olimpică a bunei dispoziţii, microfonul a circulat prin întreaga sală: vacanţa poate să înceapă!… 🙂

2 Comments

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>