Semne de carte

DACĂ Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa ar fi o carte, pe care o scriem ori citim cu toţii,

atunci articolele de pe acest site ar fi tot atâtea semne de carte, puse spre aducerea aminte a celor mai interesante pagini. Ne-am dori să fie la fel de frumoase precum cele realizate, la sfârșit de săptămână, de elevii clasei a III-a A (ai doamnei Mărgineanu Florentina), în Atelierul de Creație al şcolii noastre, coordonat de doamna bibliotecar Caba Ramona. În anul în care sărbătorim Centenarul Marii Uniri, folclorul a fost principala sursă de inspiraţie pentru copii: ei şi-au propus să creeze semne de carte cu motive tradiționale românești. S-a dorit ca acestea, din ce în ce mai căutate şi mai apreciate, inclusiv pe plan internațional, să fie redescoperite într-o manieră cât mai creativă de tânăra generație.

După două ore de lucru, elevii au fost mulțumiți că au realizat un produs nu doar frumos, ci şi folositor pentru bibliotecă… Din dorința de a face cât mai atractive semnele de carte, tinerii şi talentaţii învățăcei au lucrat cu mare drag, dând dovadă de îndemânare, răbdare și un deosebit simț artistic…

Reflectare în media


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>