Şcoala viitorului, păstrătoare a tradiţiilor

ADEVĂRATE VEDETE TV s-au dovedit talentaţii elevi ai şcolii noastre, în ipostaza de păstrători ai tradiţiilor populare, fie că este vorba de cântecul popular sau de tainele artei încondeiatului de ouă, alături de profesoara lor de religie creştin-ortodoxă, Mariana Momciu. Publicul larg asistase deja la o primă demonstraţie de încondeiat ouă vineri, 30 martie, în direct la Antena 1 de Constanța, în emisiunea „Bună dimineața Constanța”: prezentând tradițiile pascale, doamna profesor a detaliat tehnica străveche a încondeierii, păstrată și transmisă mai departe noilor generații… 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=WhiiPcgplj8]

Așa cum se obișnuia în mediu rural la sfârșitul posturilor, după binecuvântarea preotului începea hora satului la care participau tinerii, de aceea elevii noștri au ales să interpreteze… muzică populară.
Cu un uimitor talent, elevii claselor a patra A și B au interpretat vocal piesele: Fată cu ochi măslinii, Hai Dunărea mea și Dobroge mândră grădină. F. A. a interpretat piesa Cântă cucu-n Bucovina, iar P. M. Fetele din Dobrogea. Parteneri implicați au fost profesorii din învățământul primar Gurău Nicoleta și Marin Florentina și, desigur, părinții lor, care i-au încurajat şi susținut afectiv pe copii…
Korgu-i frate cu românul: avem și instrumentiști talentați la noi în școală: D. E. de la 6 B, care a interpretat, la orgă, piesele: Geampara, Hora jucată și Sârba, şi T. A. de la 6 A, care a interpretat, tot la orgă, piesele: Hora lăutărească, Sârba de la Ostrov și Geampara ca-n Dobrogea; momentul a fost transmis în Joia Mare, pe 5 aprilie, la Neptun TV, în emisiunea „Asta-i viața”.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=GtTMuOGGzFo?rel=0&showinfo=0]

Așa cum se obișnuiește în Joia Mare, elevii Şcolii nr. Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanța (B. A.-M., C. L., P. P. – 3 A, Ţ. I., D. D. și P. A. – 5 A şi B; I. D., S. A.și C. C. – 7 A au încondeiat ouă; momentul a fost transmis în ziua de Paști, 9 aprilie, la Neptun TV, în emisiunea „Culoare și savoare în zi de sărbătoare”.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=dE7xJGTd7Uo?rel=0&showinfo=0]

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>