„Săptămâna legumelor și fructelor donate”– 2016

CAMPANIE UMANITARĂ: Ca și anul trecut, în Școala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanța s-a derulat, pe durata săptămânii 24-28 octombrie 2016, campania socială „Săptămâna legumelor și fructelor donate”, menită să sprijine persoanele aflate în dificultate. Părinții elevilor din școala noastră au răspuns solicitării de a dona fructe, legume și alte alimente neperisabile. Ca într-o problemă de matematică, s-au colectat, astfel: 25 kg cartofi, 15 kg ceapă, 10 kg mere, 5 kg banane, 3 kg gutui, 2 kg lămâi, 6 kg fasole, 5 kg linte, 28 kg orez, 53 kg făină, 19 kg mălai, 40 kg zahăr, 51 l ulei, 51 pungi cu paste făinoase, 33 cutii, borcane de conserve, 10 cozonaci, ciocolată, napolitane. De aceste donații au beneficiat: 14 familii ale elevilor din școala noastră (19 elevi), copiii de la „Casa Speranța” (din cartierul Km 4-5), Biserica Sf. Ilie (de pe str. Ioan Ursu, aflată nu departe de școala noastră). Restul e discreție, dăruire, suflet… Le mulțumim părinților, învățătorilor, profesorilor și elevilor voluntari din școală, care s-au implicat în această acțiune!

Florentina Marin

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>