„Săptămâna legumelor şi a fructelor donate” – 2015

pungiÎn săptămâna 16-20.11.2015, Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa s-a alăturat cu entuziasm campaniei sociale „Săptămâna legumelor şi a fructelor donate”, program amplu, inclus în cadrul Strategiei Naţională de Acţiune Comunitară (SNAC), iniţiate de Ministerul Educaţiei şi Cercetării Științifice. Legumele, fructele şi alte alimente mai puţin perisabile donate de elevi au fost sortate de voluntarii TEAM din şcoala noastră şi au ajuns la 15 familii nevoiaşe din care provin elevi ai școlii noastre, precum și la Orfelinatul „Casa Speranţa” Constanța.

S-au implicat în această campanie elevi, părinți, cadre didactice, rezultatul fiind colectarea a aproximativ 185 kg de legume, 70 kg fructe, dar și 35 l de ulei, 50 kg zahăr, 40 kg făină și 40 de conserve.

Le mulțumim din suflet părinților că au răspuns pozitiv apelului transmis de școală!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>