Săptămâna Altfel 2018

Trei culori, pe calea Marii Unirii

Activitatea-vedetă a Săptămânii Altfel de anul acesta, la împlinirea celui dintâi veac de la Marea Unire din 1918, a fost, desigur, excursia elevilor Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa la Alba Iulia, oraşul-simbol al existenţei noastre împreună. În cele trei zile ale deplasării, elevii şi profesorii lor însoţitori, doamna director Loredana Busuioc, profesor de geografie, şi doamna Mihaela Capră, profesor de sport, responsabil cu activităţile educative, s-au împărţit în trei echipe, albastră, galbenă şi roşie.

În prima zi au făcut popas la  Mănăstirea Cozia, simbol al domniei lui Mircea cel Bătrân, urmându-şi apoi calea pe malul Oltului, la fel ca Mihai Viteazul, în anul 1599, înaintea victoriei de la Șelimbăr, premergătoare primei Mari Uniri a Ţărilor Române, de la 1600. Au vizitat apoi oraşul Sibiu, urcând în Turnul Sfatului, de unde au privit cu încântare spre crestele înzăpezite ale munților Făgăraş. Curajoşi, au pozat ca nişte mici vedete şi pe „Podul Minciunilor”, pentru că noi ne încredem, întotdeauna, în adevăr…

În ziua a doua, 27 martie 2018, au descoperit cetatea Apulum / Bălgrad / Alba Carolina / Alba Iulia. Au întâlnit un centurion din Legiunea a XIII-a Gemina, care le-a povestit despre organizarea armatei romane şi despre efortul lor de a cuceri Dacia. Cetatea şi-a dezvăluit la fiecare pas povestea, obiectiv cu obiectiv: Via Principalis, poarta principală a Albei Carolina, Catedrala romano-catolică Sf. Mihail, o remarcabilă operă de arhitectură religioasă în stil romanic târziu, cel mai valoros monument de arhitectură din Transilvania. Catedrala Reîntregirii, construită în perioada martie 1921 – octombrie 1922, cu scopul anume de a găzdui ceremonialul încoronării Regelui Ferdinand I şi a Reginei Maria, ca suverani ai României Mari, este o expresie a unităţii neamului. Cu aceste gânduri în minte şi în suflet au păşit în Sala Unirii, în ziua în care se împlineau 100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România

Sub semnul Centenarului Marii Uniri

Între timp, cei rămaşi acasă primeau vizita doamnei A. A., director al unui gimnaziu din Republica Moldova. Cu prilejul serbării a 100 de ani de la unirea Basarabiei cu patria mamă, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân” din Constanța a organizat, la inițiativa directorului său, prof. dr. V. N., un simpozion cu tema „100 de fire tricolore care ne unesc”. Printre cei zece directori din Republica Moldova invitați la eveniment s-a numărat și doamna A. A., directoarea Gimnaziului Trușeni. Și cum realizarea unor legături directe între școlile tomitane și cele basarabene poate conduce la o mai bună cunoaștere și regăsire în ființa națională, apropiind momentul reunificării statului român, am adus-o pe doamna A. A. în școala noastră, în vederea realizării unui parteneriat, primul de acest fel. Gazde bune au fost elevii clasei 7 B, care, sub îndrumarea domnului profesor de istorie Lungu Ioan-Cosmin, ajutat de doamna profesor de muzică Diana-Alina Burciu, au pregătit un moment artistic urmat de un mini-simpozion pe tema unirii Basarabiei cu patria-mamă, pe 27 martie 1918, acum exact un veac…

Dragoste de ţară, dragoste de carte

Incursiunea elevilor de la Jean Bart în istorie a continuat pe drumul către castelul Corvinilor de la Hunedoara, apoi spre Braşov, unde au ţinut să treacă pragul primei şcoli româneşti din Ardeal, Şcoala din Șcheii Brașovului. S-au aşezat cuminţi în băncile lungi de lemn şi au ascultat fascinaţi povestea „tabletelor fără curent electric” şi a „calculatorului care nu se virusează”. Au dovedit interes pentru manuscrise centenare, pentru tiparniţa din timpul diaconului Coresi, pentru poveştile despre cum s-a izbutit salvarea documentelor valoroase de încercarea comuniştilor de a distruge cărţile ce păstrau istoria poporului român şi cum poporul român, despărțit de valurile istoriei, şi-a păstrat identitatea de limbă, port şi credinţă. Tot ce au descoperit şi construit în această excursie va reprezenta, pentru noi toţi, o sursă de viitoare proiecte, în căutarea unui răspuns la întrebarea perenă: „Cine suntem noi?”…

Săptămâna diversităţii

Nici cei rămaşi acasă nu sau lăsat mai prejos, întrecându-se în tot felul de activităţi, care de care mai interesante, în căutarea altor răspunsuri la aceeaşi întrebare de mai sus. Au (re)vizitat Peninsula tomitană, Microrezervaţia Naturală de la Delfinariu (cu un popas la Observatorul Astronomic, desigur), Muzeul Militar, Muzeul de Istorie Naţională şi Arheologie, Moscheea „Carol I”, au vânat comori (şi s-au regăsit pe sine), au făcut aerobic, s-au întrecut în concursuri de tot felul, culturale, artistice, sportive (nu ştim exact unde se încadrează ţintarul, star wars sau escape room…), au dat importanţa cuvenită lecturii, cinematografiei, orientării în carieră (exclusiv clasele terminale), regulilor de igienă personală…

…Iar cei mai grozavi şi mai talentaţi păstrători ai tradiţiei, fie că este vorba de cântecul popular sau de tainele artei încondeiatului de ouă, au fost, cu mult aplomb, vedete de televiziune, alături de profesoara lor de religie creştin-ortodoxă, Mariana Momciu. Mulţumim din suflet pentru promovare, Neptun TV!…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>