ŞAH: Cupa 1 iunie, Locul I!

Echipa Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa, formată din Călin Zăbavă (4 B), Octavian Borea (5 C) şi Mario Isai (6 B), s-a clasat, în data de 9 iunie 2017, pe Locul I la competiţia de şah „Cupa 1 iunie”, din cadrul proiectului (din CAER) „Prin şah ne descoperim”, iniţiat şi organizat de prof. înv. primar Renata Rădulescu de la Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa. Concursul a fost arbitrat de prof. Claudiu Iordache, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Şah. Pe Locul II s-a clasat echipa Şcolii Gimnaziale nr. 17 „Ion Minulescu” (Bonciu Sabina, Jitea Andrei, Cocoș Dana Nicoleta), Locul III a fost ocupat de Şcoala Gimnazială nr. 43 „Ferdinand” (Roșcan Rareș, Grecu Călin, Hagiu Robert), iar Menţiunile au fost acordate, în ordine, echipelor din Şcoala Gimnazială nr. 12 „Bogdan Petriceicu Hasdeu” (Menlibai Deniz, Herghiligiu Ionuț, Ghiuri Ionuț), Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” (Tudorache Ștefan, Neagu Costin, Danielescu Eduard) şi Şcoala Gimnazială nr. 16 „M. I. Dobrogianu” (Niță Andrei, Iancu  Iulia, Pascu Mihail). Pe lângă diplome, participanţii au primit dulciuri!… 🙂

Performanţa recentă a şahiştilor din şcoala noastră a fost precedată de obţinerea Locului III la faza judeţeană a Concursului Naţional Şcolar de Şah „Elisabeta Polihroniade”, derulat la Cumpăna, pe data de 2 iunie 2017: celor trei băieţi li s-a alăturat Cornelia Popescu (5 A). Felicitări tuturor! Ne mândrim cu ei şi ne bucurăm nespus că există, în şcoala noastră, o pasiune dovedită pentru sportul minţii…


Reflectate în media:


Educta: http://www.educta.ro/2017/06/09/scoala-nr-29-mihai-viteazul-in-era-digitalului-sahul-continua-sa-atraga/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>