Să nu uităm să fim fericiți!

Ziua de 20 martie ascunde o dublă și frumoasă însemnătate: Ziua Internațională a Fericirii și Ziua Internațională a Francofoniei. Poate nu întâmplător ziua destinată fericirii coincide cu o zi în care limba franceză își afirmă valori precum pacea, diversitatea, solidaritatea.

„Nous sommes tous des enfants du monde” („Suntem toți copiii lumii”) este mesajul transmis de elevii claselor a VI-a, în cadrul lecțiilor online coordonate de madame Alexandra Ilie. Vineri, 20 martie, ora de limba franceză s-a dovedit o adevărată provocare pentru JeanBartienii dintr-a șasea, căci au avut parte de un veritabil „rendez-vous francophone”.

Micii francofoni au sărbătorit limba lui Molière, au descoperit și au cântat imnul francofoniei, iar la final și-au dorit să aducă o rază de soare, alăturându-se, cu entuziasm, campaniei „Totul va fi bine!”.

Tout va bien!” sau „Tout ira bien!” – ne transmit elevii noștri creativi și implicați. Sub semnul unui curcubeu asociat bucuriei și speranței, cei de-a șasea au scris mesaje pozitive pe care le-au tradus în limba franceză, au desenat, au colorat și, în același timp, au împărțit tuturor fericire. Prin proiectele lor minunate, copiii ne îndeamnă să fim optimiști … de ziua fericirii, de ziua francofoniei, și în fiecare zi!

Pentru noi, fericirea este în micile bucurii pe care ni le oferă elevii noștri. Și nu trece o zi fără să avem un motiv de fericire!

Vineri a fost despre francofoni fericiți! J

CONSILIER IMAGINE,

Prof.  Alexandra Andreea ILIE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>