Reciclarea, o carte mereu câştigătoare

Micii manageri de proiect de azi vor deveni marii dezvoltatori de mâine. Preşedinta Consiliului Şcolar al Elevilor din Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa, R. A., la numai 13 ani, îşi poate trece deja în portofoliu primul proiect manageriat. Are atâta entuziasm, iniţiativă şi energie, încât poate molipsi cu uşurinţă o şcoală întreagă!…

Proiectul „Reciclează activ” a fost iniţiat, scris şi derulat sub coordonarea Ralucăi, în perioada decembrie 2014 – ianuarie 2015. Mai mult de 200 de elevi din şcoală, părinţi şi cadre didactice au fost implicaţi în acest proiect. S-au colectat 1400 kg de maculatură, iar cu bănuţii primiţi vor fi susţinute următoarele proiecte ale CŞE din Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa. Primele trei clase în ordinea implicării în acest proiect au fost premiate, în mod logic, cu cărţi. Reciclarea se dovedeşte o carte mereu câştigătoare…

Şi pentru că proiectul a avut un real succes, nu doar că va fi multiplicat, pe o scară mai largă, ci va fi dezvoltat în direcţia educării deprinderilor la elevi de a recicla selectiv gunoiul.

„Începând din semestrul a II-lea, în şcoala noastră vor fi adunate zilnic absolut toate hârtiile şi depozitate ca deşeuri”, ne-a declarat Raluca. „Îmi place ceea ce fac; am descoperit cât de importante sunt proiectele şi dacă înţelegi logic cum se gândeşte un proiect, este relativ uşor să-l coordonezi”.

Raluca a mai spus: „Cred că nevoia de educaţie a selectării deşeurilor este una reală şi încă puţin dezvoltată în România. Ştiu că în ţările cu o economie dezvoltată situaţia este diferită. În ce mă priveşte, vreau ca în şcoala mea nu doar să nu se mai arunce nici o hârtie, dar să şi înţelegem de ce este important să selectăm deşeurile. Şi să ştiţi că nu sunt singura cu iniţiativă din Consiliul Şcolar al Elevilor: fiecare director de departament pregăteşte un proiect; eu doar am deschis acest drum…”

Întrebată cum stă cu timpul pentru studiu, Raluca a răspuns: „Este ciudat, dar cred că am descoperit că în vremea din urmă îmi place tot mai mult şcoala; mai mult în fiecare zi. Acum îmi ajunge timpul pentru tot – poate sunt mai atentă la clasă, poate sunt mai determinată… îmi este foarte clar că, în calitate de preşedintă a Consiliului Şcolar al Elevilor, sunt un model pentru colegii mei”. În premieră, diplomele acordate câştigătorilor acestui prim concurs, în data de 22 ianuarie 2015, poartă, alături de semnătura directorului şi de ştampila oficială a şcolii, simbolic, şi semnătura managerului de proiect de numai 13 ani. Semn că un Consiliu Şcolar al Elevilor activ şi funcţional merită, din plin, recunoaşterea tuturor…

Am aflat că aceşti copii lucrează în echipă, că învaţă să gândească şi să analizeze proiecte plecând de la nevoi, că ştiu să gestioneze resursele pe care le au. Credem că ei sunt un bun exemplu, alături de cadrele didactice care susţin în mod activ Consiliul Şcolar al Elevilor: prof. Busuioc Loredana (director adjunct), prof. Butnariu Carmen (responsabil comisia diriginţilor şi diriginta Ralucăi), prof. Capră Mihaela (consilier educativ), prof. Roşioru Mădălin (consilier imagine), psiholog Ghiţoiu Daniela (factotum).

ExPontoCărţile cu care au fost premiaţi absolut toţi elevii celor trei clase câştigătoare (deşi, în astfel de situaţii, câştigători suntem, în mod evident, cu toţii, participanţi sau nu la acest gen de proiect) au fost donate de tipografia „Infcon” şi Editura „Ex Ponto” Constanţa (care publică Revista „Ex Ponto”, singurul periodic cultural important rămas în acest spaţiu, după dispariţia Revistei „Tomis” în 2010). Le mulţumim în mod special directorului general al tipografiei „Infcon”, Leonard Vizireanu, precum şi directorului editurii şi al revistei „Ex Ponto”, prozatorul Ovidiu Dunăreanu, şi poetului Sorin Roşca, redactor al editurii, pentru amabilitatea şi generozitatea cu care s-au alăturat, fără nicio ezitare, din interiorul domeniului editorial, proiectului iniţiat şi derulat de elevii noştri, ca o confirmare a oportunităţii şi justeţei acestuia, în lumea tumultuoasă în care trăim, în care niciodată nu putem lăuda suficient de mult responsabilitatea socială şi ecologică, mai ales la vârste atât de fragede, şi în care „cea mai de preţ zăbavă”, „cetitul cărţilor”, vorba cronicarului, e periclitată constant de provocările cotidianului. În definitiv, şcoala noastră nu uită că poartă, cu mândrie, numele unui scriitor…

Reflectarea în media:


Preluări:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>