Premiile Fregatei „Mărășești”, episodul I: D.

În fiecare an, cei ce ne-au dat nume, marinarii de pe Fregata „Mărășești”, îi răsplătesc pe cei mai merituoși elevi ai Școlii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanța cu Premiile Fregatei „Mărășești”…

Premianții de anul acesta au fost M. D. (8 A), N. R.-Ș. (7 B), B. V.-C. (6 B) și P. A. C. (5 A). D. S.-I. și B. M.-S., tinerele jurnaliste de la 7 B, din echipa dublu laureată la Concursului Național de Reviste Școlare și Jurnalism, au pregătit un set de întrebări pentru toți, și câte o întrebare particularizată pentru fiecare: • Cum arată o zi din viaţa ta? • Descrie, pe scurt, domeniul care te pasionează cel mai mult. Cum ţi-ai dat seama că iubeşti acel domeniu? Care a fost momentul hotărâtor? • Ai întâlnit oameni providenţiali? Cum te-au influenţat, pe drumul către performanţă? • Eşti un autodidact? • Te sperie ceva, legat de viitor? • Care sunt sfaturile tale pentru cei care vor începe gimnaziul la toamnă?

Și, cu dedicație specială pentru D., o întrebare particularizată: • Câte culegeri ai lucrat în viaţa ta? 🙂

  • Nu cred că există diferențe semnificative între programul meu și cel al altora. Ceea ce diferă este, probabil, o bună organizare care mă ajută să-mi repartizez bine timpul.
  • De mic copil mă interesa cum funcționează totul în jurul meu, alături de o curiozitate de a afla cât mai multe informații. Dorința de a cunoaște, combinată cu gustul curiozității, m-a făcut să aprofundez fizica prin competiții județene și naționale. Apoi, chimia a adăugat o nouă pasiune, care mi-a adus și ea rezultate.
  • Da! Influența a fost magnifică. M-a descoperit, m-a șlefuit și mi-a schimbat destinul școlar. Cred că știți, este doamna profesor Carmen-Elidia Zaharia, care mi-a construit o bază solidă în fizică și chimie. Cu profesionalism și măiestrie didactică a reușit să-mi insufle această pasiune, lucru pentru care îi mulțumesc profund!
  • Uneori, da!
  • Poate, un pic, impactul cu clasa a noua.
  • Să-și dozeze foarte bine timpul, să fie receptivi la orele de curs și știu, din proprie experiență, că nu vine niciun BAU-BAU, este o etapă firească vieții școlare. Este foarte simplu și oricât de învechit ar părea: dacă eu am putut, poate oricine!
  • Nu cred că perfomanța înseamnă contorizarea culegerilor, e nedrept să gândim așa. Performanța se clădește din pasiune și multă, multă muncă…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>