Poftă bună… la citit!

Puţină lume ştie că 14 februarie este nu doar Ziua Internaţională a Îndrăgostiţilor (Valentine’s Day), ci şi

Ziua Internaţională a Iubitorilor Bibliotecilor sau Ziua Internaţională a Cărţii Dăruite. Şi pentru că din luna februarie a acestui an, când pică şi Ziua Internaţională Clătitelor, avem, în sfârşit, bibliotecar, ne-am gândit că nu ne-ar strica o înnoire a fondului de carte, strict pe baza preferinţelor elevilor, centralizate cu sârg de Consiliul Şcolar al Elevilor (desigur, sub supervizarea entuziastă şi eficientă a M. B.).

Cum anume? Nimic mai simplu: prin organizarea unui târg de clătite. Cei mari le-au făcut, cei mici le-au cumpărat, toată lumea le-a mâncat şi tare s-a mai distrat. Miezul dulce al acestui eveniment mixt (ce s-ar putea numi Ziua Internaţională a Îndrăgostiţilor de Clătite şi Lectură, or something!) constă în alocarea tuturor fondurilor obţinute pentru achiziţia de cărţi noi-nouţe, pe placul elevilor noştri de acum.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>