Petit Renard: 2 x 1, 1 x 2, premiile vin la noi!

CRÉATIVITÉ: O călătorie în tap-tap (genul de microbuz multicolor, ca-n imaginea alăturată) a fost tema de anul acesta a concursului „Petit Renard”, organizat de Liceul Teoretic „George Călinescu” – Constanţa: trei eleve ale şcolii noastre au obţinut 2 Premii I (la secţiunea bandă desenată şi creaţie literară) şi 1 Premiu II (la secţiunea creaţie literară)...

  • Premiul I (secţiunea bandă desenată în limba franceză): C. C. (5 A)
  • Premiul I (secţiunea creaţie literară în limba franceză): I.-S. D. (6 B)
  • Premiul II (secţiunea creaţie literară în limba franceză): R.-Şt. N. (6 B)

Félicitations ! Profesorul lor coordonator, Mădălin Roşioru, este extrem de mândru de performanţa lor!

20160415_165738-2De remarcat că la categoria de vârstă la care a concurat Cătălina Cantaragiu s-a înregistrat cea mai mare concurenţă (18 elevi)… Festivitatea de premiere are loc miercuri, 20 aprilie 2016, începând cu orele 12.00, la Liceul Teoretic „George Călinescu”. Vom ajunge acolo, foarte probabil, în tap-tap!

Toate lucrările câştigătoare se regăsesc în revista Le Petit Renard – 2016.

Iată cum începea banda desenată câştigătoare, din şcoala ce poartă un nume de scriitor / călător:

NOTRE AVENTURE PEUT COMMENCER :
NOUS ALLONS VOIR LE MONDE ENTIER !
DANS NOTRE ÉCOLE, CHEZ « JEAN BART »,
NOUS PRATIQUONS SOUVENT CET ART !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>