Pe drumul cel bun: educaţie rutieră şi antidrog

copiii-au-prioritate1-400x275-150x150Şcoala 18, 18. 11 (2015): două activităţi educative importante, una şi una, derulate cu sprijinul unor profesionişti, le-au oferit elevilor şcolii noastre câteva repere fundamentale despre şi, mai ales, pentru viaţă…

Doar învăţăm pentru viaţă, nu pentru şcoală! Dimineaţa, claselor I li s-au prelucrat, în cadrul unei activităţi cu caracter preventiv-educativ, câteva noţiuni de bază de educaţie rutieră, cu ajutorul Agentului Şef Adjunct V. C. din Compartimentul de Informare şi  Educaţie Rutieră al Serviciului Rutier Constanţa. Încântaţi, micuţii au pus (şi au răspuns la) întrebări.

După-amiaza, elevilor din clasele a VI-a au avut şansa de a detalia, în compania unor profesionişti cu pregătire specifică (conduşi de dl. comisar şef de poliţie V. M. S., coordonatorul Centrului de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Constanţa) şi pe baza unor prezentări speciale, pericolele asociate consumului de droguri… dar şi de tutun! 😉

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>