Ora de lectură, iniţiată de o mămică

Povestea şcolii noastre s-a îmbogăţit, de curând, cu poveştile citite copiilor din ciclul primar de doamna M. O., o mămică de la clasa I A (clasa doamnei învăţătoare Florentina Ion, care a ştiut să-şi apropie toate promoţiile de bucuria lecturii). În curtea şcolii, la umbră, feriţi de soarele deja dogoritor, pe o prelată care poate fi, în închipuirea micuţilor, la fel de bine un covor fermecat, zburător, sau o bărcuţă cu poveşti, elevii din clasele pregătitoare, clasa întâi şi a doua, o urmăresc cu sufletul la gură pe zâna bună care a ales, din proprie iniţiativă, să-i atragă în lumea fanteziei, în fiecare marţi, de la orele zece, în lunile iunie şi iulie. (Alţi părinţi sunt invitaţi să-i urmeze exemplul, începând cu luna august.)
Dacă îi suntem recunoscători? Puţin spus. Suntem de-a dreptul copleşiţi de modelul pe care ni-l oferă, cu un firesc desăvârşit, într-o şcoală apropiată, prin numele ei, de carte şi de freamătul mării, propice imaginaţiei, fără altă răsplată decât fapta bună în sine, oglindită în ochii mari ai celor mici…

Demersul doamnei M. O. se înscrie firesc în strategia de imagine a școlii noastre, aceea de a-i invita pe oameni să devină parte integrantă din povestea noastră, pe care să o spunem apoi împreună…</p>

Dar nu numai: ora de lectură vine în completarea proiectului „Arhitecţii educaţiei”, implementat de Fundaţia Noi Orizonturi cu sprijinul Auchan România, prin care o sală de clasă a fost reamenajată complet pentru activități non-formale, îndeosebi joc și lectură, și înzestrată cu cărți, multe și frumoase…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>