Olimpiada naţională de chimie: D., printre cei mai buni…

PERFORMANŢĂ: la Olimpiada Naţională de Chimie, elevul Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa, M. D. (8 B), pregătit de doamna profesor Zaharia Elidia-Carmen, a obţinut o binemeritată MENŢIUNE şi cea mai bună performanţă a Constanţei, de pe poziţia a şasea; ceilalţi calificaţi constănţeni se situează pe locurile 14 (Menţiune, Şcoala Gimnazială „Mircea Eliade” Cernavodă), 20 (Menţiune specială, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân” Constanța), 37 (Menţiune specială, Liceul Teoretic „Ovidius” Constanța), 52 şi 53, din 91 de calificaţi la etapa naţională şi 89 de elevi prezenţi. Dacă nu era deja extrem de evident pentru toată lumea, gimnaziile periferice, de cartier, respectiv din provincie, s-au clasat la nivel naţional ceva mai bine decât colegiile constănţene de top.

Un îndemn la autodepăşire pe calea excelenţei…

În fotografia de grup de mai sus vedeţi câţiva dintre cei mai buni dintre cei mai buni elevi din ţară la chimie, din clasa a opta. Ediţia cu numărul 51 a Olimpiadei Naţionale de Chimie a avut loc, în perioada  19-24 aprilie 2017, la Târgovişte. În fotografia a doua, echipa elev-profesor căreia i se datorează această performanţă. Suntem mândri că D. este elev al şcolii noastre, suntem mândri că doamna Zaharia Elidia-Camen face parte din colectivul nostru de profesori şi sperăm ca performanţa lor comună să devină o inspiraţie pentru cât mai mulţi, un îndemn la autodepăşire pe calea excelenţei…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>