National Public Speaking Competition: Premiul II!

PERFORMANŢĂ: Eleva D. M. din clasa a IV-a B a Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa a obţinut, pe 4 decembrie 2015, Premiul II la faza locală a Concursului Naţional de Discurs Public în Limba Engleză (CNDPE) şi s-a calificat la faza judeţeană (finală pentru categoria de vârstă 8-11 ani). Tema ediţiei cu numărul XXII a competiţiei a fost „Integrity has no need of rules”; speech-ul elevei noastre, pregătite de prof. Irina Roşu, s-a intitulat „Integrity leads to integration”. Etapa locală, coordonată de prof. Florina Niculescu, a avut loc la Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân din Constanţa.

National Public Speaking Competition in English este un concurs organizat anual de Uniunea Vorbitorilor de Limbă Engleză – România, asociaţie afiliată la organizaţia internaţională „The English Speaking Union” (ESU), în colaborare cu Ministerul Educației Naționale. Pentru şcoala noastră este o premieră. Reamintim totuşi faptul că anul trecut şcoala noastră a obţinut 2 premii I la Olimpiada judeţeană de limba engleză, prin R. N. (acum la VI B) şi G. P. (acum la VII B). Etapa judeţeană va avea loc între 4 şi 7 februarie 2016. Best of luck, Maria! We are so proud of you! (Thy will be Done!)

Celelalte grupe de vârstă al competiţiei sunt: 12-15 ani (pentru care faza judeţeană este de asemenea finală) şi 16-20 ani (unde există fază judeţeană, regională, semifinală naţională şi finală naţională, iar câştigătorul fazei naţionale are şansa de a concura în finala internaţională de la Londra, din luna mai).

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>