Matematică dulce, de ziua lui Pi!

Pe 14 martie (3/14) se sărbătoreşte, în întreaga lume, ziua numărului Pi (ce reprezintă raportul dintre circumferinţa cercului şi diametrul lui). Deşi referiri la acest raport se găsesc chiar şi în vechiul Testament (Regi 7:23) iar Arhimede îl aproximase deja la 22/7, simbolul Pi a fost folosit pentru prima oară abia în 1706 de William Jones, devenind popular abia după ce a fost adoptat de matematicianul elveţian Leonhard Euler în 1737…

Matematica poate fi dulce: Bazându-ne pe omofonia din limba engleză (Pi/pie, plăcintă), noi am sărbătorit Ziua lui Pi printr-un original târg de… plăcinte. Elevii Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa din ciclul primar au organizat, tot cu ajutorul părinţilor, un târg de plăcinte, cu sclipiri de marketing (Brânzica din plăcinţică face bine la burtică, dar şi: La plăcinte înainte, să tot ai mai multă minte). Obiectivul? Tot achiziţionarea unui panou de baschet, în preajma căruia vom putea arde şi caloriile suplimentare din plăcinte, pe lângă cele din prăjituri, de la târgul de data trecută…


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>