Marea celor mici

Ziua Mării Negre, 31 octombrie, a fost sărbătorită, înaintea tuturor, de preşcolarii din Grădiniţa nr. 37, structură a Şcolii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart” Constanţa…

Îmbrăcaţi în marinari, dragii noştri preşcolari de la grupa mijlocie, îndrumaţi cu energie de doamna educatoare Stela Tănase, şi-au vizitat colegii mai mărişori din clasa a doua A (a doamnei învăţătoare Florentina Ion), arătându-le o parte din talentele lor: cântăreţi, dansatori, artişti plastici, dar şi viitori cercetători…

Colajele ticluite de mânuţele lor iscusite despre peşti şi poveşti cu valuri albastre pot fi încă admirate (şi vă pot da pe spate!) pe holurile şcolii noastre. Sirene n-au prea fost să fie, le-au căutat şi la Academie…

Cât au învăţat cei mici drumul spre viitoarea şcoală, nici colegii lor din gimnaziu nu s-au lăsat mai prejos: îndrumaţi de doamnele profesoare Carmen Zaharia şi Adina Ivan, ei s-au referit la Marea Neagră cu altfel de mijloace, specifice vârstei mai mari, din perspectiva disciplinelor studiate la şcoală.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>