La mulţi ani, România!

12311685_192930217714059_828510142_oPatriotismul e una dintre valorile fundamentale pe care le promovăm: ca în fiecare an, elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 „Jean Bart”  au sărbătorit Ziua Națională a României, 1 Decembrie. Cei mai vrednici s-au dovedit prichindeii din clasa I A: încă din 26 noiembrie 2015, ei au descoperit, în cadrul unei activităţi coordonate de doamna profesor învăţământ primar Florentina Mărgineanu, cu ecusoane în chip de

„Floricică tricoloră” confecţionate chiar de ei, cât de „Frumoasă-i țara mea!”   

Dar cei mai destoinici românaşi au fost, fără îndoială, preşcolarii din grupa mare de la Grădiniţa nr. 37 Constanţa (structură a şcolii noastre): însoţiţi de doamna educatoare Stela Tănase, îmbrăcaţi în frumoase costume tradiţionale româneşti, ei i-au vizitat, pe 27 noiembrie 2015, pe elevii clasei a VI-a B, coordonaţi de profesorul de istorie Lungu Ioan-Cosmin. Împreună, ei au conceput şi au susţinut un spectacol omagial, intitulat „Iata-mă, sunt românaş!” Cei mici s-au dovedit nişte dansatori desăvârşiţi! 🙂

Colaborarea cu tematică patriotică dintre preşcolari şi şcolari a început de Ziua Dobrogei, 14 noiembrie, în cadrul unei întâlniri similare, sub coordonarea aceluiaşi domn profesor Lungu Ioan-Cosmin: mândri că suntem dobrogeni şi mândri că suntem români, le dorim La mulți ani românilor de pretutindeni!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>