„Jean Bart”: şcoală şi pentru părinţi

Miercuri, 5 octombrie 2016, în Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa s-a sărbătorit Ziua Internaţională a Educaţiei într-un mod inedit: la iniţiativa doamnei psiholog Daniela Ghiţoiu, au fost abordate, într-un cadru informal, câteva teme extrem de importante pentru parteneriatul şcoală-familie. Invitaţi de onoare: părinţii (câte unul pentru fiecare clasă).

Într-o atmosferă relaxată, propice creativităţii şi schimbului de idei (cunoscută în literatura de specialitate drept „cafeneaua publică”), a fost analizat parteneriatul educaţional dintre elev, părinte şi profesor, evidenţiindu-se, în chip de concluzii, câteva aspecte: siguranţa elevilor este şi a fost întotdeauna o prioritate a şcolii noastre, la fel de mult ca informarea continuă a părinţilor despre regulamentele, programele, proiectele şi activităţile şcolii, totul sub semnul implicării, al cooperării eficiente, din perspectiva „interesului superior al educabilului”…

Temă pentru acasă: Părinţi, învăţători şi profesori, am redescoperit, de ziua şi în numele educaţiei, că avem şansa să învăţăm în continuare împreună, precum şi că privilegiul, graţie copiilor pe care îi întovărăşim pe calea cunoaşterii, de a redescoperi lumea cu toată bucuria şi prospeţimea vârstei lor…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>