Jean Bart programează la Hour of Code

Cum ducem vacile la păscut?” Sau „cum rezistăm până dimineața împreună cu zombii?” „Ce linii de cod folosim?” … Sunt doar câteva din provocările JeanBartienilor ce au avut șansa de a-și dezvolta pasiunea pentru tehnologie într-un mod creativ și distractiv. Totul s-a petrecut timp de o oră, în cadrul activității Hour of Code 2021, eveniment la care, an de an, se alătură milioane de profesori și elevi.

Sub îndrumarea informaticianei Mihaela Vîntu, elevii claselor a 4-a au explorat tutorialul Minecraft Designer, făcând primii pași în tainele programării. Copiii au parcurs împreună drumul codurilor și și-au antrenat abilitățile în Minecraft, prin programarea mișcărilor personajelor din cadrul jocului Cei mai rapizi, au avut ocazia de a-și ajuta colegii și, mai mult decât atât, la final, au putut să își creeze propriul lor program, prin aplicarea liniilor de cod învățate.

Hour of Code are loc, ca în fiecare an, în timpul Săptămânii Educației în Tehnologia Computerelor (mai precis, în perioada 6-12 decembrie), fiind un eveniment ce se desfășoară la nivel global. Hour of Code încurajează copiii să îmbunătățească tehnologia de mâine și să o folosească într-un mod inteligent. Pentru micuții noștri creatori de tehnologie, Hour of Code reprezintă oportunitatea de a explora programarea dintr-o perspectivă jucăușă dar și de a învăța să colaboreze și, mai ales, să țină pasul cu viitorul digital.

În Școala lui Jean Bart, construim viitorul pas cu pas! 

CONSILIER IMAGINE,

Prof.  Alexandra Andreea ILIE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>